Baner04

Sonda

  Nie, jeżeli wójt jest dobry nie ma takiego powodu
  Tak, nikt nie powinien za długo sprawować takiego urzędu
  Nie mam zdania
 

Sprawdź wyniki sondy

Partnerzy

Społeczny Instytut Ekologiczny

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej STELLA

Fundacja 'Regionalis'

Polecamy

Fundacja Agrinatura

Sieć Ekoturystyczna między Bugiem a Narwią

Stowarzyszenie 'Dla Dawnych Odmian i Ras'

Czasopismo Biokurier

Świętokrzyska Nagroda Kultury dla Gminy Bieliny!


autor: kp

24 października w Muzeum Narodowym w Kielcach Marszałek Województwa Świętokrzyskiego podczas inauguracji sezonu kulturalnego wręczył nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.

Zostały przyznane nagrody I i II stopnia, nagrody zespołowe, wyróżnienia oraz nagrody honorowe.

W tej ostatniej kategorii Zarząd Województwa uhonorował Gminę Bieliny jako samorząd konsekwentnie realizujący przedsięwzięcia kreujące i rozwijające w społeczności lokalnej poczucie wspólnoty i tożsamości kulturowej, dzięki czemu gmina zyskuje sobie miano świętokrzyskiej stolicy kultury.

Pamiątkową statuetkę z rąk gospodarza regionu - Marszałka Województwa Adama Jarubasa oraz Przewodniczącego Rady Sejmiku Tadeusza Kowalczyka odebrali Przewodniczący Rady Gminy Bieliny Marek Nowakowski oraz Sekretarz Gminy Jadwiga Wójcik.

W tegorocznej edycji konkursu nagrodzeni zostali również m.in.: Robert Jaworski – burmistrz Miasta i Gminy Chęciny, Krzysztof Słonina - wójt Gminy Kije, Andrzej Żądło - autor muzyki, Adam Ochwanowski - autor tekstów (nagrody honorowe); Zespół wokalny ”Pełczyszczanie” Ochotniczej Straży Pożarnej w Pełczyskach, Świętokrzyski Kwintet Blaszany (nagroda zespołowa); Małgorzata Gładyszewska, Daniela Kowalska, Edyta Ruszkowska (wyróżnienia), Andrzej Wolski, Alicja Piłat (nagrody II stopnia), Grzegorz Kozera – dziennikarz, poeta, prozaik i krytyk literacki, Radosław Nowakowski - muzyk, pisarz, tłumacz, projektant i wydawca (nagroda I stopnia).

Świętokrzyska Nagroda Kultury dla Danieli Kowalskiej 2013-10-24 Poetka, redaktorka i działaczka kulturalna Daniela Kowalska z Nidy została uhonorowana Świętokrzyską Nagrodą Kultury. Wyróżnienia marszałka województwa wręczono dzisiaj w Kielcach, podczas inauguracji nowego roku kulturalnego i artystycznego w regionie.


Świętokrzyska Nagroda Kultury jest nagrodą marszałka województwa świętokrzyskiego, przyznawaną za osiągnięcia w twórczości artystycznej lub w dziedzinie upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego. Nagrody pierwszego stopnia honorują szczególne osiągnięcia o wymiarze międzynarodowym lub całokształt osiągnięć artystycznych, a drugiego stopnia - sukcesy o charakterze ogólnopolskim. Przyznawane są również wyróżnienia. Takie właśnie otrzymała Daniela Kowalska z Nidy, znakomita poetka, redaktorka, animatorka kultury.
Laureatka została zgłoszona do nagrody Marszałka przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Morawickiej z inicjatywy Elżbiety Sorbian, kierownik Osiedlowego Klubu Słoneczko z Kielc. Przyznana nagroda to, jak podkreślał marszałek Adam Jarubas, uhonorowanie i nagrodzenie działalności twórców oraz wyraz poszanowania i zwrócenia uwagi na dorobek artystów. Daniela Kowalska jest niekwestionowaną damą kultury nie tylko na terenie gminy Morawica, ale również województwa. Jest redaktorem, inicjatorką i „dobrym duchem” środowisk poetyckich, byłym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej, założycielką grupy literackiej „Bocianie gniazdo”, autorką książki „Spotkania z Człowiekiem” – o ludziach mogących być współczesnymi bohaterami.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich - jednej z siedzib kieleckiego Muzeum Narodowego. Jako pierwszy gratulacje na ręce wyróżnionej Danieli Kowalskiej złożył wójt gminy Morawica, Marian Buras, wręczając laureatce bukiet kwiatów w podziękowaniu za działalność kulturalną.
Na zakończenie wystąpił Teatr Ognia, a następnie goście obejrzeli multimedialną wystawę „Panowie Ognia", poświęconą starożytnym tradycjom hutniczym w Górach Świętokrzyskich.

Świętokrzyska Nagroda Kultury dla Burmistrza Roberta Jaworskiego
Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, został uhonorowany Świętokrzyską Nagrodą Kultury. Wyróżnienia marszałka województwa wręczono 24 października w Kielcach, podczas inauguracji nowego roku kulturalnego i artystycznego w regionie.
Świętokrzyska Nagroda Kultury jest nagrodą marszałka województwa świętokrzyskiego, przyznawaną za osiągnięcia w twórczości artystycznej lub w dziedzinie upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego. Nagrody pierwszego stopnia honorują szczególne osiągnięcia o wymiarze międzynarodowym lub całokształt osiągnięć artystycznych, a drugiego stopnia - sukcesy o charakterze ogólnopolskim. Przyznawane są również wyróżnienia i honorowe nagrody. Taką właśnie otrzymał Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.

Przyznana nagroda to, jak podkreślał marszałek Adam Jarubas, uhonorowanie i nagrodzenie działalności twórców oraz wyraz poszanowania i zwrócenia uwagi na dorobek artystów. - Fakt, że wręcza się te nagrody raz w roku nadaje im szczególny status – mówił marszałek Adam Jarubas. - Zadaniem władz jest doceniać tych najambitniejszych, najbardziej kreatywnych, doceniać również mecenasów kultury, bo takie znaczenie ma chociażby nagroda przyznana dla Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny, Roberta Jaworskiego. Wszyscy odpowiadamy w pewnym sensie za tworzenie środowiska dla kultury, dla jej percepcji, ale też dla tworzenia kapitału społecznego na rzecz kultury. I to się dzieje. Jest wiele samorządów, które znakomicie to rozumieją i ja się z tego bardzo cieszę – zaznaczył marszałek Adam Jarubas.

Burmistrz Miasta i Gminy Chęciny otrzymał nagrodę za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, a w szczególności za inicjatywę w odnawianiu obiektów zabytkowych oraz konsekwentne promowanie kultury i turystyki, jako warunku rozwoju Gminy i Miasta Chęciny.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich - jednej z siedzib kieleckiego Muzeum Narodowego.
Na zakończenie wystąpił Teatr Ognia, a następnie goście obejrzeli multimedialną wystawę „Panowie Ognia", poświęconą starożytnym tradycjom hutniczym w Górach Świętokrzyskich.


Fotogaleria z wydarzenia na stronie:
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/gallery?Site=ED&Date=20131024&Category=GALERIA11&ArtNo=102409990&Ref=PH&Params=Itemnr=1
« p


Wyszukaj

Bądź na bieżąco

Artykuły - kanał RSS

Newsletter

Wypisz z newslettera

Kalendarz wydarzeń

Kliknij na wyróżnioną datę, aby zobaczyć szczegóły!