Baner05

Sonda

  Nie, jeżeli wójt jest dobry nie ma takiego powodu
  Tak, nikt nie powinien za długo sprawować takiego urzędu
  Nie mam zdania
 

Sprawdź wyniki sondy

Partnerzy

Społeczny Instytut Ekologiczny

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej STELLA

Fundacja 'Regionalis'

Polecamy

Fundacja Agrinatura

Sieć Ekoturystyczna między Bugiem a Narwią

Stowarzyszenie 'Dla Dawnych Odmian i Ras'

Czasopismo Biokurier

Ślubów już nie będzie – czyli Era Postfamilializmu


autor: kp

Z ubiegłorocznego raportu ,,The Rise of Post-Familialism: Humanisty`s Future?” wynika, że tradycyjną rodzinę mogą zastąpić bliskie, ale zorientowane na cele relacje niespokrewnionych osób. Będą one tworzyć ,,sieć jednostek, spotykających się dla towarzystwa, rozrywki, a także po to, aby pomagać sobie w rozwiązywaniu problemów. Odrzucając tradycyjny model życia rodzinnego, a na pierwszym planie stawiając samorealizację, podążą śladem miejskiej cyganerii, która pojawiła się w dużych ośrodkach miejskich ponad sto lat temu”.


Ekonomiści nazywają niepokojące zjawisko odchodzenia od tradycyjnego modelu rodziny, mianem ,,demograficznej zimy”, która przyniesie katastrofalne skutki dla globalnej gospodarki.

Prof. Daniel Gilbert w swoich badaniach ustalił, że poczucie szczęścia spada drastycznie, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, zaraz po narodzinach pierwszego dziecka oraz że rodzice małych dzieci to najmniej szczęśliwe osoby. To zjawisko tylko nasila tendencje tzw. kultury indywidualizmu” która delektuje się wolnością wyboru, hołdowaniu kawalerskim przyzwyczajeniom oraz szeroko rozumianej samorealizacji.

Japonia już przegrała…

Kraj stawiany do niedawna za wzór do naśladowania, jako przykład maksymalnego zaangażowania jego mieszkańców w rozwój firmy i realizację nie tylko potrzeb, ale i marzeń klientów – szczyci się obecnie największą ilością starszych osób, przy jednoczesnym najniższym wskaźniku urodzeń. W ciągu dekady znikną wszelkie znamiona ,,japońskiego cudu gospodarczego” ponieważ kompletnie załamie się struktura społeczna. Sytuacje pogarsza tylko wchodzące w dorosłe życie ,,Pokolenie Milenijne” (osoby urodzone pomiędzy 1982-2002), które charakteryzuje się zaniżoną empatią i wysokim egoizmem.

Więcej w tym temacie można przeczytać w czasopiśmie ,,Charaktery – magazyn psychologiczny, Nr 7.(210). lipiec 2014.
Artykuł: Beaty Banasiak-Parzych, pt: ,,Ślubów już nie będzie”


Wyszukaj

Bądź na bieżąco

Artykuły - kanał RSS

Newsletter

Wypisz z newslettera

Kalendarz wydarzeń

Kliknij na wyróżnioną datę, aby zobaczyć szczegóły!