Baner03

Sonda

  Nie, jeżeli wójt jest dobry nie ma takiego powodu
  Tak, nikt nie powinien za długo sprawować takiego urzędu
  Nie mam zdania
 

Sprawdź wyniki sondy

Partnerzy

Społeczny Instytut Ekologiczny

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej STELLA

Fundacja 'Regionalis'

Polecamy

Fundacja Agrinatura

Sieć Ekoturystyczna między Bugiem a Narwią

Stowarzyszenie 'Dla Dawnych Odmian i Ras'

Czasopismo Biokurier

Rusza rejestracja na VI Kongres Kobiet


autor: kp

Rusza rejestracja na VI Kongres Kobiet, który upomni się o zwiększenie udziału kobiet w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym naszego kraju. W tym roku wyjątkowo wcześnie, bo już 9 i 10 maja panie z całej Polski spotkają się na VI Kongresie Kobiet w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. - W roku rocznic – 25-lecia transformacji ustrojowej i 10-lecia przystąpienia do Unii Europejskiej – będziemy mówić o przeszłości i przyszłości, o wspólnocie, wolności i odpowiedzialności, wyzwaniach i planach, o równości, będziemy prezentować nasze wizje i pomysły na dobre zmiany w naszym kraju, popularyzować dobre praktyki, prezentować kobiety, które mimo trudności działają na rzecz innych – mówi Dorota Warakomska, prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Nie zabraknie dyskusji politycznych. Ten ogromny ruch społeczny planuje wspierać wszystkie kandydatki, którym bliskie są idee Kongresu, bez względu na to, z ramienia jakiego komitetu będą startowały, zarówno w wyborach do Europarlamentu, jak i w samorządowych.

Rejestracja rusza 31 stycznia nieprzypadkowo, jest to bowiem trzecia rocznica podpisania przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego tzw. Ustawy Kwotowej, która była zwieńczeniem głównego postulatu I Kongresu Kobiet z 2009 roku. Akt ten gwarantuje każdej z płci co najmniej 35% miejsc na listach wyborczych, co spowodowało zwiększenie liczby kobiet w Sejmie do 24%. Jak twierdzi prof. Małgorzata Fuszara "Z jednej strony jest to znacznie mniej, niż chcemy osiągnąć (Kongres zabiega o parytety), bo proporcje 35% kobiet - 65% mężczyzn są dalekie od równości, ale z drugiej strony, od czasu wywalczenia przez kobiety w Polsce praw wyborczych w 1918 roku, nie było większego sukcesu w dziedzinie zrównywania szans obu płci w reprezentacji politycznej". Kongres Kobiet nie tylko przyczynił się do wprowadzenia tej ustawy w życie, ale cały czas dąży do wyrównania udziału kobiet i mężczyzn w Parlamencie.
- Tak jak 95 lat temu nikt nie dał kobietom praw wyborczych - musiały je sobie same wywalczyć - tak teraz, nikt nie da kobietom miejsc na listach wyborczych, które pozwolą im dostać się do Parlamentu. Musimy je same wywalczyć! – argumentuje prof. Magdalena Środa. Dlatego reprezentacja Kongresu Kobiet bierze udział w pracach podkomisji przygotowującej projekt ustawy "suwakowej", gwarantującej naprzemienność kobiet i mężczyzn na listach wyborczych. Przedstawicielki Kongresu odbywają także spotkania z liderami partii politycznych i klubów parlamentarnych, m.in. zabiegając o wysokie pozycje na listach wyborczych dla kobiet.

Do zobaczenia 9 i 10 maja w Warszawie!


Wyszukaj

Bądź na bieżąco

Artykuły - kanał RSS

Newsletter

Wypisz z newslettera

Kalendarz wydarzeń

Kliknij na wyróżnioną datę, aby zobaczyć szczegóły!