Rola kobiet w lokalnych społecznościach - konferencja
W sobotę 26 stycznia w Szkole Rolniczej w Starym Lubiejewie odbyła się konferencja „Rola kobiet w lokalnych społecznościach”otwierająca projekt „Sieć wsparcia partycypacji kobiet na obszarach wiejskich”. Projekt skierowany jest do Pań aktywnie działających w stowarzyszeniach i Kołach Gospodyń na terenie powiatu ostrowskiego. Poza uczestniczkami projektu na konferencji obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz mediów.
Michał Rutkowski - wójt gminy Andrzejewo, będącej przykładem dobrych praktyk w zakresie współpracy władz gminy z organizacjami pozarządowymi opowiedział zebranym o swoich dotychczasowych doświadczeniach.
Następnie głos zabrały przewodnicząca Rady Miasta Ostrów Mazowiecka Hanna Sasinowska i Urszula Wołosiewicz radna Powiatu Ostrów Mazowiecka które w poruszający i niezwykle inspirujący sposób podzieliły się swoimi osobistymi doświadczeniami, mówiąc o wyzwaniach wobec których stają kobiety w zdominowanym przez mężczyzn środowisku władz samorządowych.
Kolejnym punktem konferencji była prezentacja antropolożki Natalii Miłuńskiej która opowiedziała o tradycji kobiecych spotkań w kręgu, o kobiecej sile i specyfice kobiecego działania opartego na empatii, czyli współodczuwaniu, nastawionego na komunikację i porozumienie z innym człowiekiem. Prelegentka zwróciła uwagę, że kobiety mają tendencję do tworzenia mniej hierarchicznych a bardziej demokratycznych struktur. Podkreśliła wagę wsparcia jakie daje kobietom grupa i przebywanie we własnym kobiecym gronie. Wykład zakończyła zasada jednego popołudnia którą uczestniczki postarają się wprowadzić w życie.
Zasada 1 popołudnia. Kobiety często żalą się, że żyją tylko sprawami rodziny, że nie mają dla siebie czasu. Kiedy wrócą z pracy i zajmą się dziećmi nie zostaje im czasu i energii na nic. Dlatego dobrze zacząć od 1 popołudnia w tygodniu. Ustalić z mężem, że to czas, kiedy on odbiera dzieci z przedszkola, kładzie je spać. Jeśli dzieci są starsze poinformować rodzinę, że np. czwartek to nasz dzień, kiedy wychodzimy z domu i robimy to, na co nam przyjdzie ochota. Znam wiele kobiet, dla których wprowadzenie w czyn zasady 1 popołudnia zmieniło zupełnie ich życie. Zapisały się na zajęcia, na które od dawna miały ochotę, czy było to malowanie batiku, joga czy zajęcia chóru. Inne miały w końcu czas, żeby iść na spacer, spotkać się z przyjaciółką albo pójść do kina. Nie jest ważne, jak konkretnie spędzamy nasze wolne popołudnie, ważne jest, że możemy zasmakować wtedy wolności, której niektóre z nas doświadczyły ostatnio dawno temu, albo i wcale. Jest tylko jedno ograniczenie – nie oglądamy w ten wieczór telewizji. To czas, żeby wyjść z domu, nie jako matka, żona ale jako kobieta. Żeby wyjść do świata i dzięki temu lepiej poznać siebie.
Po przerwie kawowej, podczas której nie zabrakło karnawałowych pączków, faworków i ciast przygotowanych przez uczestniczki, uwagę uczestników zajęła Janina Kwapisz która przedstawiła przykłady niesamowitych lokalnych inicjatyw podejmowanych przez kobiety z terenów wiejskich i małych miast. Bank czasu, Babcine Pogotowie, Imieniny ulicy to przykłady działań które wykorzystując lokalne, często wydawałoby się niewielkie, zasoby przyczyniły się do poprawy relacji wewnątrz wspólnoty, przynosząc mieszkańcom radość, satysfakcje i podniesienie poziomu życia.
Jak pokazały przykłady by dokonać zmian nie potrzebne są nakłady finansowe a jedynie trochę czasu, pomysł i zwykłe umiejętności które posiada każda z nas.
Ostatnie wystąpienia były prezentacją działalności kół i stowarzyszeń w których działają uczestniczki projektu.
Konferencję zakończyła uczta przygotowana przez Panie z Kół Gospodyń w Nieskórzu i Zarębach, Panie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Prostyńskiej oraz Gospodarstwo agroturystyczne "Orliczówka". Pierogi z grzybami, kapustą czy fagasem, baby ziemniaczane, żeberka, skrzydełka a dla wegetarian kotlety z kaszy gryczanej i surówki przywróciły uczestnikom siły po niezwykle intensywnym dniu.