Baner01

Sonda

  Nie, jeżeli wójt jest dobry nie ma takiego powodu
  Tak, nikt nie powinien za długo sprawować takiego urzędu
  Nie mam zdania
 

Sprawdź wyniki sondy

Partnerzy

Społeczny Instytut Ekologiczny

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej STELLA

Fundacja 'Regionalis'

Polecamy

Fundacja Agrinatura

Sieć Ekoturystyczna między Bugiem a Narwią

Stowarzyszenie 'Dla Dawnych Odmian i Ras'

Czasopismo Biokurier

Rola kobiet w lokalnych społecznościach - konferencja


autor: kp

3W sobotę 26 stycznia w Szkole Rolniczej w Starym Lubiejewie odbyła się konferencja „Rola kobiet w lokalnych społecznościach”otwierająca projekt „Sieć wsparcia partycypacji kobiet na obszarach wiejskich”. Projekt skierowany jest do Pań aktywnie działających w stowarzyszeniach i Kołach Gospodyń na terenie powiatu ostrowskiego. Poza uczestniczkami projektu na konferencji obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz mediów.

Michał Rutkowski - wójt gminy Andrzejewo, będącej przykładem dobrych praktyk w zakresie współpracy władz gminy z organizacjami pozarządowymi opowiedział zebranym o swoich dotychczasowych doświadczeniach.

2Następnie głos zabrały przewodnicząca Rady Miasta Ostrów Mazowiecka Hanna Sasinowska i Urszula Wołosiewicz radna Powiatu Ostrów Mazowiecka które w poruszający i niezwykle inspirujący sposób podzieliły się swoimi osobistymi doświadczeniami, mówiąc o wyzwaniach wobec których stają kobiety w zdominowanym przez mężczyzn środowisku władz samorządowych.

Kolejnym punktem konferencji była prezentacja antropolożki Natalii Miłuńskiej która opowiedziała o tradycji kobiecych spotkań w kręgu, o kobiecej sile i specyfice kobiecego działania opartego na empatii, czyli współodczuwaniu, nastawionego na komunikację i porozumienie z innym człowiekiem. Prelegentka zwróciła uwagę, że kobiety mają tendencję do tworzenia mniej hierarchicznych a bardziej demokratycznych struktur. Podkreśliła wagę wsparcia jakie daje kobietom grupa i przebywanie we własnym kobiecym gronie. Wykład zakończyła zasada jednego popołudnia którą uczestniczki postarają się wprowadzić w życie.

1Zasada 1 popołudnia. Kobiety często żalą się, że żyją tylko sprawami rodziny, że nie mają dla siebie czasu. Kiedy wrócą z pracy i zajmą się dziećmi nie zostaje im czasu i energii na nic. Dlatego dobrze zacząć od 1 popołudnia w tygodniu. Ustalić z mężem, że to czas, kiedy on odbiera dzieci z przedszkola, kładzie je spać. Jeśli dzieci są starsze poinformować rodzinę, że np. czwartek to nasz dzień, kiedy wychodzimy z domu i robimy to, na co nam przyjdzie ochota. Znam wiele kobiet, dla których wprowadzenie w czyn zasady 1 popołudnia zmieniło zupełnie ich życie. Zapisały się na zajęcia, na które od dawna miały ochotę, czy było to malowanie batiku, joga czy zajęcia chóru. Inne miały w końcu czas, żeby iść na spacer, spotkać się z przyjaciółką albo pójść do kina. Nie jest ważne, jak konkretnie spędzamy nasze wolne popołudnie, ważne jest, że możemy zasmakować wtedy wolności, której niektóre z nas doświadczyły ostatnio dawno temu, albo i wcale. Jest tylko jedno ograniczenie – nie oglądamy w ten wieczór telewizji. To czas, żeby wyjść z domu, nie jako matka, żona ale jako kobieta. Żeby wyjść do świata i dzięki temu lepiej poznać siebie.

Po przerwie kawowej, podczas której nie zabrakło karnawałowych pączków, faworków i ciast przygotowanych przez uczestniczki, uwagę uczestników zajęła Janina Kwapisz która przedstawiła przykłady niesamowitych lokalnych inicjatyw podejmowanych przez kobiety z terenów wiejskich i małych miast. Bank czasu, Babcine Pogotowie, Imieniny ulicy to przykłady działań które wykorzystując lokalne, często wydawałoby się niewielkie, zasoby przyczyniły się do poprawy relacji wewnątrz wspólnoty, przynosząc mieszkańcom radość, satysfakcje i podniesienie poziomu życia.
Jak pokazały przykłady by dokonać zmian nie potrzebne są nakłady finansowe a jedynie trochę czasu, pomysł i zwykłe umiejętności które posiada każda z nas.

Ostatnie wystąpienia były prezentacją działalności kół i stowarzyszeń w których działają uczestniczki projektu.

Konferencję zakończyła uczta przygotowana przez Panie z Kół Gospodyń w Nieskórzu i Zarębach, Panie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Prostyńskiej oraz Gospodarstwo agroturystyczne "Orliczówka". Pierogi z grzybami, kapustą czy fagasem, baby ziemniaczane, żeberka, skrzydełka a dla wegetarian kotlety z kaszy gryczanej i surówki przywróciły uczestnikom siły po niezwykle intensywnym dniu.


Wyszukaj

Bądź na bieżąco

Artykuły - kanał RSS

Newsletter

Wypisz z newslettera

Kalendarz wydarzeń

Kliknij na wyróżnioną datę, aby zobaczyć szczegóły!