Baner02

Sonda

  Nie, jeżeli wójt jest dobry nie ma takiego powodu
  Tak, nikt nie powinien za długo sprawować takiego urzędu
  Nie mam zdania
 

Sprawdź wyniki sondy

Partnerzy

Społeczny Instytut Ekologiczny

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej STELLA

Fundacja 'Regionalis'

Polecamy

Fundacja Agrinatura

Sieć Ekoturystyczna między Bugiem a Narwią

Stowarzyszenie 'Dla Dawnych Odmian i Ras'

Czasopismo Biokurier

Kobiety z Sawina biorą sprawę w swoje ręce


autor: admin

„Popatrzyłyśmy na gminę Sawin z perspektywy mieszkańca, potencjalnego klienta naszej spółdzielni i stwierdziłyśmy że właśnie takich usług nam brakuje: dobrego jedzenia, które można zamówić do domu, pracy czy też na przyjęcie, miłego i przyjaznego zakładu fryzjerskiego, oferującego profesjonalne i kompleksowe usługi ale również klubu fitness i siłowni, gdzie zadbamy o naszą kondycję i zdrowie” – przekonują założycielki Spółdzielni Socjalnej.

O powstałej niedawno spółdzielni socjalnej „Vita solis” rozmawiamy z Panią Eweliną Dmitruk Prezesem spółdzielni. Nowo zarejestrowana spółdzielnia powstała jako rezultat realizowanego przez Fundację Inicjatyw Lokalnych projektu „ Spółdzielczość socjalna szansą na biznes” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, jak również dzięki wsparciu i przychylności ze strony władz samorządowych. Przy stawianiu pierwszych kroków spółdzielców wspierała pani Agnieszka Dąbrowska (Kierownik WTZ w Sawinie).

W odróżnieniu od innych podmiotów ekonomii społecznej spółdzielnia socjalna wymaga dużej samodzielności i odpowiedzialności jej członków. Obowiązuje tu kolektywny sposób podejmowania decyzji, a każdy członek, niezależnie od wielkości udziału w spółdzielni, dysponuje w tym procesie jednym głosem. To sprawia, że członkowie spółdzielni są w pełni odpowiedzialni za sprawy przedsiębiorstwa, uczą się samodzielności i długofalowego planowania. Sami dbają o finanse, zarządzają własną działalnością, wyznaczają kierunki rozwoju.

Pomysł na powstanie „Vita solis” (z jęz. łacińskiego życie i słońce) zrodził się w głowach uczestniczek projektu –połączył ich wspólny cel a mianowicie zrobienie „czegoś” na własny rachunek. Przy braku zatrudnienia na terenie gminy chciałyśmy stworzyć coś swojego, być szefami dla samych siebie – mówi Pani Ewelina.

Spółdzielnię tworzy 6 kobiet do tej pory bezrobotnych z terenu gminy Sawin. Z usług spółdzielni korzystać można od stycznia 2013 r. Panie nie ograniczają się do jednego rodzaju działalności, oferują usługi w zakresie cateringu, obsługi imprez okolicznościowych, fryzjerstwa, a także prowadzą klub fitness z aerobikiem i siłownią.

Tworzymy zespół dobrze przygotowanej kadry w zakresie swojej działalności. Jedna osoba posiada wykształcenie wyższe w kierunku zarządzania, 3 osoby posiadają wykształcenie gastronomiczne, mamy dwie fryzjerki i kosmetyczkę. Dodatkowo dwie osoby posiadają uprawnienia instruktora fitness.

Zgodnie z umową spółdzielcy muszą się utrzymać na rynku przynajmniej przez rok.Mają nadzieję, że uda się znacznie dłużej. Biorą pod uwagę możliwość rozszerzenia zakresu działalności wg zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy – relacjonuję Pani Ewelina Dmitruk.

Rozmawiała Edyta Deszczka

Nowy Tydzien

Nowy Tygodnik 2


Wyszukaj

Bądź na bieżąco

Artykuły - kanał RSS

Newsletter

Wypisz z newslettera

Kalendarz wydarzeń

Kliknij na wyróżnioną datę, aby zobaczyć szczegóły!