Baner05

Sonda

  Nie, jeżeli wójt jest dobry nie ma takiego powodu
  Tak, nikt nie powinien za długo sprawować takiego urzędu
  Nie mam zdania
 

Sprawdź wyniki sondy

Partnerzy

Społeczny Instytut Ekologiczny

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej STELLA

Fundacja 'Regionalis'

Polecamy

Fundacja Agrinatura

Sieć Ekoturystyczna między Bugiem a Narwią

Stowarzyszenie 'Dla Dawnych Odmian i Ras'

Czasopismo Biokurier

Jarmark Lokalnej Aktywności


autor: kp

Eko Bazar Prosto Ze WsiJarmark Lokalnej Aktywności odbył się 23 sierpnia podczas Eko –Bazaru ,,Prosto ze wsi’’ przy Smart Center w Kielcach. Sam Eko –Bazar to inicjatywa Pani Beaty Bardzyńskiej, manager firmy Smart Center, która wpadła na pomysł, aby w siedzibie firmy zorganizować cykliczną imprezę o charakterze jarmarku.

Jest to miejsce gdzie można nabyć produkty z ekologicznych gospodarstw świętokrzyskich, m.in. sery, wędliny, miody, soki, owoce, warzywa. To przykład działania, które promuje zdrową żywność. Na takich imprezach rolnicy i lokalni producenci mogą zaprezentować swoje produkty oraz znaleźć nowych nabywców spośród miejskich smakoszy dobrego jedzenia.

Bardzo ciekawe stoiska zaprezentowały uczestniczki projektu „Sieć wsparcia…”, zwłaszcza ze Stowarzyszenia ,,Talent i Pasja’’ z Bielin oraz Zagnańska, prezentujące wyroby artystyczne własnego rękodzieła.

Podczas jarmarku Fundacja „Regionalis” zorganizowała Quiz wiedzy o regionie świętokrzyskim oraz konkurs na markowy produkt regionalny, który zostałwpisany na listę TOP10 "EKO- BAZARU". Jury w składzie Justyna Zimna (Fundacja „Regionalis”), Marzena Tatar (Stowarzyszenie „Talent i Pasja” z Bielin) i Monika Majcher (Smart Center) wybrało laureatów oraz przyznało nagrody i wyróżnienia.

Wśród producentów najlepszych 10 produktów były m.in. 


• Sok jabłkowy z Gospodarstwa Sadowniczego J@Busko.pl jest to produkt naturalny wytwarzany ze zdrowych owoców pochodzących z pęczelickich sadów. Nie zawiera konserwantów, wody ani cukru. Najsmaczniejszy okazał się sok z jabłkowy z rokitnikiem (cudowna roślina zawierająca ogromną ilość witamin, o której piszemy więcej także w tym wydaniu naszej gazetki).
• Sery Kozie Farma Jaga Agnieszki Kobryń, która dwa lata temu porzuciła miasto i przeniosła się do Zakamienia, wsi położonej nieopodal rezerwatu przyrody Pieczyska, by tam prowadzić ekologiczne gospodarstwo rolne o nazwie Farma Jaga. Kupiła 6-hektarowe gospodarstwo rolne w lesie, w miejscu gdzie wcześniej była kuźnia i zajęła się hodowlą kóz. Z mleka, które dają, zaczęła wyrabiać ekologiczne sery. Przyjeżdżają po nie ludzie z okolicy, bo o taki produkt naturalny w naszym regionie jest trudno. Produkuję kilka gatunków, z różnymi dodatkami, jak na przykład oliwki czy suszone pomidory, ricotta z kminkiem, ser długo dojrzewający , z porostem błękitnej pleśni, ser długo dojrzewający, żółty. Sery produkowane są z surowego, nie pasteryzowanego mleka, metodami ekologicznymi, kozy nie dostają hormonów, antybiotyków, pasza z własnego zbioru, wolna od GMO, stado ma certyfikat: STADO URZĘDOWO WOLNE OD BRUCELOZY, kozy są systematycznie odrobaczane, są pod stałą opieką weterynaryjną.
• a także Pasztet firmy Bekon z Szydłowca, ser z czarnuszką z gospodarstwa Beaty Bardzyńskiej oraz pierogi wiejskie, miód akacjowy i inne smaczne wyroby.

Każdy laureat konkursu otrzymał okolicznościowy certyfikat oraz pakiet nagród, w tym m.in. ekologiczne sery, album "Kielce. Miasto Legionów", artystyczne upominki rękodzielnicze (ceramika, obrazy na szkle, plecionki).

Podczas Jarmarku na posterach zaprezentowano dokonania i sukcesy uczestniczek projektu oraz galerię podsumowującą 2 lata projektowej aktywności.

Wszystkim było żal, że to ostatnia impreza w ramach projektu „Sieć wsparcia…”, ale pozostaje nadzieja, że wiedza i mobilizacja do działania przyniesie oczekiwane efekty w lokalnych środowiskach, a być może przynajmniej niektóre osoby będą nadal współpracować przy realizacji swoich pomysłów i innych projektów.

DZIĘKUJEMY NASZYM UCZESTNICZKOM ZA ZAANGAŻOWANIE, PARTNEROM ZA WSPÓŁPRACĘ I WSZYSTKIM INNYM OSOBOM, DZIĘKI KTÓRYM MOGLIŚMY EFEKTYWNIE ZREALIZOWAĆ PROJEKT.


Wyszukaj

Bądź na bieżąco

Artykuły - kanał RSS

Newsletter

Wypisz z newslettera

Kalendarz wydarzeń

Kliknij na wyróżnioną datę, aby zobaczyć szczegóły!