Baner05

Sonda

  Nie, jeżeli wójt jest dobry nie ma takiego powodu
  Tak, nikt nie powinien za długo sprawować takiego urzędu
  Nie mam zdania
 

Sprawdź wyniki sondy

Partnerzy

Społeczny Instytut Ekologiczny

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej STELLA

Fundacja 'Regionalis'

Polecamy

Fundacja Agrinatura

Sieć Ekoturystyczna między Bugiem a Narwią

Stowarzyszenie 'Dla Dawnych Odmian i Ras'

Czasopismo Biokurier

III ZJAZD SIECIOWY


autor: kp

„To nie koniec, to dopiero początek”

Jedlnia Letnisko– Ośrodek Edukacyjny Lasów Państwowych zachwyca pięknem krajobrazu. To właśnie tam, w pobliżu Parku Kozienickiego odbyło się trzecie, już ostatnie spotkanie 75 uczestniczek projektu „Sieć wsparcia partycypacji kobiet na obszarach wiejskich”. Panie z trzech powiatów chełmskiego, kieleckiego i ostrowskiego w ostatnich dniach maja i pierwszego dnia czerwca, po raz kolejny miały możliwość podzielić się swoim doświadczeniami i wiedzą. Nad całością przedsięwzięcia czuwały pomysłodawczyni projektu Sonia Priwieziencew oraz koordynatorzy grup lokalnych. 

Pierwszy dzień warsztatów był to czas podsumowania zmian, jakie w Nas uczestnikach, wywołał udział w projekcie. Omówiono do jakich działań zostałyśmy zmobilizowane i jakie odniosłyśmy sukcesy. Okazało się, że jest ich bardzo dużo. Poczynając od podniesienia swojej samooceny po podejmowanie kluczowych decyzji wpływających na życie nasze, naszych bliskich bądź społeczeństwa lokalnego, w którym żyjemy. Świadomość swoich zalet, znajomość praw oraz wypracowanie sposobów dążenia do realizacji zamierzonych celów sprawiło, że większość Pań zyskała pewność siebie i zaczęła odnosić sukcesy w dziedzinach, które do tej pory wydawały się im niedostępne. Sukcesy uczestniczek przedstawili animatorzy grup, reprezentanci organizacji biorących udział w projekcie: SWAS Stelli, Społecznego Instytutu Ekologicznego oraz Fundacji Regionalis. Temat sukcesów i planów na przyszłość pojawił się ponownie w trakcie warsztatów prowadzonych przez trenerkę Annę Kucharską. Zaprosiła ona uczestniczki projektu do stworzenia „mapy marzeń”, dzięki której mogły skonkretyzować i uporządkować swoje plany na przyszły rok. Inne ćwiczenie „Linia życia” dało obraz, co nam się udało zrealizować w ciągu trwania projektu, co zakwalifikowaliśmy jako sukces, a co jako porażkę. Przyniosło także refleksję, co możemy zrobić by działanie, które planujemy nie pozostało tylko w sferze marzeń. Drugi dzień to był czas podziwiania cudów natury Puszczy Kozienickiej, min.: pięknych widoków czy przedstawicieli zagrożonych gatunków: żółwia błotnego, ryby różanki czy raka błotnego. Podczas spotkania nie zabrakło także prezentacji niemieckiego partnera projektu– Sabine Brückmann, która zapoznała uczestniczki spotkania z obszarem działań sieci „Kobiety Europy dla Wspólnej Przyszłości”. Wykazała przy tym jak dużym zaangażowaniem wykazują się kobiety z całego świata w sprawach dla nas ważnych: ekologii, wyzysku nieletnich, itp. Kolejnym zadaniem przed jakim stanęły kobiety było stworzenie Powiatowych totemów. Każda grupa wytypowała dla siebie motyw przewodni swoich działań. Panie z powiatu chełmskiego zapragnęły stworzyć zespół ludowy „Babki z Niedźwiedziego Grodu”, gdyż uznały, że ważne jest by zachować swoje dziedzictwo kulturowe, zadbać o pamięć o obrzędach i zwyczajach naszych przodków. Z kolei powiat ostrowiecki za totem uznał „Rzepę”, która jest symbolem zdrowego stylu życia i ekologicznej żywności. Kieleckie uznało, że chce poznawać zwyczaje innych krajów, a także promować naszą kulturę poza granicami naszego kraju. Potem uhonorowano dyplomami najbardziej aktywne uczestniczki projektu.


Na zakończenie zjazdu ustalono, że będziemy podtrzymywać nawiązane przyjaźnie i znajomości. Dzięki nowinkom technicznym możliwe jest utrzymanie kontaktów, dzielenie się doświadczeniami i chwalenie się zrealizowanymi działaniami. Takim ogniwem łączącym wszystkie panie jest strona internetowa www.aktywne.lokalnie.pl, na którą każdy będzie mógł zrobić wpis o aktualnych działaniach. Ponadto w dobie Internetu można się kontaktować poprzez portale społecznościowe czy e-maile. To wszystko może służyć temu, by utrzymać nawiązaną już sieć współpracy, a takie było jedno z zamierzeń tego projektu. Ciepło pozdrawiam wszystkie uczestniczki i szczerze wierzę, że jeszcze się spotkamy.

Relacjonuje Anna Wołosiuk –uczestniczka projektu


  • P5300035

  • P5300041

  • P5310059

  • P5310074

  • P5310075

  • P5310084

Wyszukaj

Bądź na bieżąco

Artykuły - kanał RSS

Newsletter

Wypisz z newslettera

Kalendarz wydarzeń

Kliknij na wyróżnioną datę, aby zobaczyć szczegóły!