Baner05

Sonda

  Nie, jeżeli wójt jest dobry nie ma takiego powodu
  Tak, nikt nie powinien za długo sprawować takiego urzędu
  Nie mam zdania
 

Sprawdź wyniki sondy

Partnerzy

Społeczny Instytut Ekologiczny

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej STELLA

Fundacja 'Regionalis'

Polecamy

Fundacja Agrinatura

Sieć Ekoturystyczna między Bugiem a Narwią

Stowarzyszenie 'Dla Dawnych Odmian i Ras'

Czasopismo Biokurier

Galeria i relacja z debaty publicznej w Broku


autor: admin

5 grudnia w ratuszu w Broku, w ramach Naszego projektu miało miejsce kolejne wydarzenie- debata publiczna. Serdecznie dziękujemy Panu burmistrzowi za udostępnienie pięknej sali ratusza. Bardzo dziękujemy prelegentom oraz przedstawicielom władz samorządowych którzy nie tylko licznie przybyli ale brali czynny udział w dyskusji. Debatę otworzyła Danuta Jabłonka Grabowska która jako główna organizatorka i mieszkanka Broku powitała wszystkich przybyłych.

Pan burmistrz Marek Młyński odczytał zebranym list Pana Jacka Michałowskiego - Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej który na debacie niestety pojawić się nie mógł ale przesłał uczestnikom długi i ciepły list. Następnie każdy z prelegentów miał możliwość przedstawienia się i opowiedzenia kilku słów o sobie.

Przed rozpoczęciem dyskusji, tytułem wstępu Klaudia Wojciechowicz animatorka projektu przedstawiła krótką prezentację na temat projektu jak również w kilku słowach i liczbach zarysowała udział kobiet w samorządach lokalnych w tym sytuację na terenie powiatu ostrowskiego.

Prelegenci w osobie Pani Iwony Wierzbickiej przedstawicielki Kongresu Kobiet, Pani Danuty Janusz- kandydatki na Posła na SEJM RP, Pani Danuty Bodzek-kandydatki PSL w wyborach na prezydenta Warszawy , Pani Bożeny Kordek-przewodniczącej Rady Powiatu, radnej Pani Urszuli Wołosiewicz, Pani Elizy Drewnowskiej- dyrektorki szkoły oraz Pana burmistrza Marka Młyńskiego i wicestarosty ostrowskiego Pana Jerzego Bauera wypowiadali się na zaproponowane wcześniej przez uczestniczki projektu kwestie :

 1. Jakie są korzyści wynikają z udziału kobiet w samorządzie?
 2. Dlaczego jest tak mało kobiet w samorządach?
 3. Dlaczego kobiety niechętnie kandydują?
 4. Dlaczego kobiety nie glosują na kobiety?
 5. Jakie są możliwe rozwiązania/ działania?

Już na samym początku dyskusja nabrała rumieńców za sprawą Rafała Kowalczyka wójta gminy Wąsewo którego zdaniem zaproponowany w debacie problem zbyt małego udziału kobiet w samorządach jest problemem fikcyjnym. Zważywszy że, odsetek kobiet wójtów w powiecie ostrowskim wynosi 0% teza wydaje nam się tyleż kontrowersyjna co trudna do utrzymania niemniej przydała dyskusji dynamiki.

Mimo odmienności poglądów, wartka i dynamiczna dyskusja przebiegała w bardzo ciepłej i życzliwej atmosferze.

Swoimi doświadczeniami z udziału w życiu politycznym podzieliły się prelegentki, często powracał temat stereotypów, stresogenności świata polityki i nieodzowności wsparcia ze strony rodziny i społeczności. Zwrócono uwagę, na konieczność kształtowania postaw u dzieci w przestrzeni domowej albowiem to z stamtąd wynosimy sporą część naszych przekonań o roli kobiet i mężczyzn, zakresie ich obowiązków i kompetencji.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i udział i mamy nadzieję, ze choć w niewielkim stopniu debata przyczyni się do zachwiania miażdżących statystyk udziału kobiet w samorządach w powiecie ostrowskim :))

Do pobrania prezentacja z relacją ze spotkania: link


 • P1200387m

 • P1200386m

 • P1200383m

 • P1200381m

 • P1200371m

 • P1200366m

 • P1200365

Wyszukaj

Bądź na bieżąco

Artykuły - kanał RSS

Newsletter

Wypisz z newslettera

Kalendarz wydarzeń

Kliknij na wyróżnioną datę, aby zobaczyć szczegóły!