Galeria i relacja z debaty publicznej w Broku
5 grudnia w ratuszu w Broku, w ramach Naszego projektu miało miejsce kolejne wydarzenie- debata publiczna. Serdecznie dziękujemy Panu burmistrzowi za udostępnienie pięknej sali ratusza. Bardzo dziękujemy prelegentom oraz przedstawicielom władz samorządowych którzy nie tylko licznie przybyli ale brali czynny udział w dyskusji. Debatę otworzyła Danuta Jabłonka Grabowska która jako główna organizatorka i mieszkanka Broku powitała wszystkich przybyłych.
Pan burmistrz Marek Młyński odczytał zebranym list Pana Jacka Michałowskiego - Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej który na debacie niestety pojawić się nie mógł ale przesłał uczestnikom długi i ciepły list. Następnie każdy z prelegentów miał możliwość przedstawienia się i opowiedzenia kilku słów o sobie.
Przed rozpoczęciem dyskusji, tytułem wstępu Klaudia Wojciechowicz animatorka projektu przedstawiła krótką prezentację na temat projektu jak również w kilku słowach i liczbach zarysowała udział kobiet w samorządach lokalnych w tym sytuację na terenie powiatu ostrowskiego.
Prelegenci w osobie Pani Iwony Wierzbickiej przedstawicielki Kongresu Kobiet, Pani Danuty Janusz- kandydatki na Posła na SEJM RP, Pani Danuty Bodzek-kandydatki PSL w wyborach na prezydenta Warszawy , Pani Bożeny Kordek-przewodniczącej Rady Powiatu, radnej Pani Urszuli Wołosiewicz, Pani Elizy Drewnowskiej- dyrektorki szkoły oraz Pana burmistrza Marka Młyńskiego i wicestarosty ostrowskiego Pana Jerzego Bauera wypowiadali się na zaproponowane wcześniej przez uczestniczki projektu kwestie :
- Jakie są korzyści wynikają z udziału kobiet w samorządzie?
- Dlaczego jest tak mało kobiet w samorządach?
- Dlaczego kobiety niechętnie kandydują?
- Dlaczego kobiety nie glosują na kobiety?
- Jakie są możliwe rozwiązania/ działania?
Już na samym początku dyskusja nabrała rumieńców za sprawą Rafała Kowalczyka wójta gminy Wąsewo którego zdaniem zaproponowany w debacie problem zbyt małego udziału kobiet w samorządach jest problemem fikcyjnym. Zważywszy że, odsetek kobiet wójtów w powiecie ostrowskim wynosi 0% teza wydaje nam się tyleż kontrowersyjna co trudna do utrzymania niemniej przydała dyskusji dynamiki.
Mimo odmienności poglądów, wartka i dynamiczna dyskusja przebiegała w bardzo ciepłej i życzliwej atmosferze.
Swoimi doświadczeniami z udziału w życiu politycznym podzieliły się prelegentki, często powracał temat stereotypów, stresogenności świata polityki i nieodzowności wsparcia ze strony rodziny i społeczności. Zwrócono uwagę, na konieczność kształtowania postaw u dzieci w przestrzeni domowej albowiem to z stamtąd wynosimy sporą część naszych przekonań o roli kobiet i mężczyzn, zakresie ich obowiązków i kompetencji.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i udział i mamy nadzieję, ze choć w niewielkim stopniu debata przyczyni się do zachwiania miażdżących statystyk udziału kobiet w samorządach w powiecie ostrowskim :))
Do pobrania prezentacja z relacją ze spotkania: link