Baner04

Sonda

  Nie, jeżeli wójt jest dobry nie ma takiego powodu
  Tak, nikt nie powinien za długo sprawować takiego urzędu
  Nie mam zdania
 

Sprawdź wyniki sondy

Partnerzy

Społeczny Instytut Ekologiczny

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej STELLA

Fundacja 'Regionalis'

Polecamy

Fundacja Agrinatura

Sieć Ekoturystyczna między Bugiem a Narwią

Stowarzyszenie 'Dla Dawnych Odmian i Ras'

Czasopismo Biokurier

DEBATA PUBLICZNA „Czy warto być aktywną kobietą ?”


autor: kp

Debatę zorganizowano w ramach projektu "Siec wsparcia partycypacji kobiet na obszarach wiejskich" w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzie Hucie (jedna z gmin biorących aktywny udział w projekcie). W debacie wzięli udział uczestniczki projektu, przedstawiciele stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, oraz panie sołtyski gdzie podkreślić należałoby ich liczebność tj. na piętnaście sołectw w gminie jest 10 kobiet sołtyskami. 

Spotkanie rozpoczęła Pani Katarzyna Sokołowska (koordynator projektu) witając wszystkich gości. Następnie wprowadziła do dyskusji zadając kilka kontrowersyjnych pytań takich jak: czy warto być aktywnym? co nam daje bycie aktywnym? możliwości a trudności bycia aktywnym…

Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Jarosław Walczuk Zastępca Wójta Gminy Ruda Huta, który powiedział o aktywności kobiet w gminie, współpracy z organizacjami pozarządowymi, wielu podejmowanych działaniach partnerskich na rzecz aktywności społecznej i zawodowej. Gmina zawsze kibicuje gdy są podejmowane nowe działania przez społeczność lokalną, a także w miarę możliwości wspiera je finansowo.
W odpowiedzi na wywołane pytania wszyscy jednogłośnie potwierdzili fakt bycia aktywnymi. Wyraża się to poprzez: organizowanie i udział w lokalnych imprez kulturalno-oświatowych, udział w dyskusyjnym klubie książki, kole literackim, udzielanie się społeczne w bibliotece w KGW, działalność w organizacjach pozarządowych, wolontariat (artykuły do gazet), animowanie życia kulturalnego, współpraca z dziećmi i młodzieżą, aktywność w środowisku szkolnych, podejmowanie różnych szkoleń, kursów, udział w akcjach charytatywnych.

Następnie wrzało od rozwiązań dotyczących: możliwości pogodzenia aktywności kobiet z życiem rodzinnym, jak poradzić sobie ze złą „prasą”, jak przekonać kobiety żeby głosowały na kobiety, jak zachęcić innych do aktywności społecznej i zawodowej, czy warto kandydować na stanowiska publiczne, jak zachęcić młodzież do aktywności, jak można przyciągać mężczyzn do aktywności.

Czynnikiem dodatnim spotkania był występ miejscowego Teatru OKO oraz zespołu ludowego Bokoryna. Teatr OKO powstał w 2006 roku. Działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzie Huta. Założony i kierowany przez Marcina Woszczewskiego. http://www.teatroko.art.pl/. Natomiast Założycielami zespołu Bokoryna, który powstał pod koniec stycznia 2009 roku są Anna Nadolska (Rymarczyk), Iwona i Artur Borodej. Zebrali oni osoby, które wyraziły chęć należenia do zespołu. Początki były trudne, gdyż zespół posiadał tylko jeden akordeon ale to nie przeszkadzało w organizowaniu prób, które odbywały się w świetlicy wiejskiej w Żalinie. Pierwsze elementy stroju ludowego zostały zakupione z własnych środków i uszyte przez kierownika zespołu Annę Rymarczyk. Materiały na spódnice, które noszone są do dziś są skarbami z szaf naszych mam i babć. Dzisiaj na swoim koncie zespół posiada wiele sukcesów. http://bokoryna.pl/index.html. Osiągniecia jakie ma za sobą zespół Bokoryna oraz Teatr Oko świadczą właśnie o aktywności całej lokalnej społeczności.

Poczęstunek przygotowały panie z miejscowych „Kół Gospodyń Wiejskim” (do których między innymi należą uczestniczki projektu "Siec wsparcia partycypacji kobiet na obszarach wiejskich").

Podsumowując debatę wszyscy podpisujemy się pod stwierdzeniem:
”Aktywność społeczna ma pozytywny wpływ na życie rodzinne i zawodowe”


 • Img_2777

 • Img_2781

 • Img_2785

 • Img_2789

 • Img_2803

 • Img_2811

 • Img_2817

 • Img_2821

 • Img_2827

 • Img_2830

 • Img_2839

 • Img_2869

 • Img_2872

 • Img_2888

 • Img_2896

 • Img_2923

Wyszukaj

Bądź na bieżąco

Artykuły - kanał RSS

Newsletter

Wypisz z newslettera

Kalendarz wydarzeń

Kliknij na wyróżnioną datę, aby zobaczyć szczegóły!