Baner01

Sonda

  Nie, jeżeli wójt jest dobry nie ma takiego powodu
  Tak, nikt nie powinien za długo sprawować takiego urzędu
  Nie mam zdania
 

Sprawdź wyniki sondy

Partnerzy

Społeczny Instytut Ekologiczny

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej STELLA

Fundacja 'Regionalis'

Polecamy

Fundacja Agrinatura

Sieć Ekoturystyczna między Bugiem a Narwią

Stowarzyszenie 'Dla Dawnych Odmian i Ras'

Czasopismo Biokurier

Agroturystyczne korzenie Jabłonki czyli wywiad z Danusią Jabłonką – Grabowska, właścicielką gospodarstwa ,,Dajana” w gminie Brok (powiat ostrowski)


autor: admin

M Ba N Logo 1Nasza bohaterka pochodzi z Jasienicy Mazowieckiej i jest najmłodszą z czwórki rodzeństwa. Od dziecka związana jest z rolnictwem, gdyż jej rodzice posiadali 12 hektarowe gospodarstwo rolne, w którym chętnie pomagała. Nawet pracując przez wiele lat w sektorze finansów, nie zapomniała o swoich korzeniach i przywiązaniu do ziemi.
Od 1998r. mieszka wraz z mężem w Broku. Jest to jedno z najmniejszych miast w Polsce. Szczyci się bogatą historią oraz ciekawymi walorami przyrodniczymi i turystycznymi. To połączenie bogactwa natury i historii, zaowocowało w 2010 r. stworzeniem przez Danusię i jej męża, gospodarstwa agroturystycznego, które od kilku lat należy do sieci ekoturystycznej ,,Między Bugiem a Narwią”. Obecnie, prócz bazy noclegowej, w posiadaniu państwa Grabowskich są liczne zwierzęta, takie jak koniki polskie, kozy, kury, króliki, psy i kot.
Poza pracą na rzecz gospodarstwa, Danusia angażuje się w pomoc społeczną, śpiewa z Zespole Ludowym „Jarzębina w Broku”, uczestniczy w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który mieści się w Ostrowi Mazowieckiej. Jest członkiem stowarzyszenia, którego celem statutowym jest rękodzieło: decoupage, haft, szydełkowanie oraz inne prace manualne.
Marzy o pomyślnej przyszłości dla swoich dzieci i wnucząt.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z agroturystyką?

Danusia FotoMoja przygoda z agroturystyką rozpoczęła się w 1996 roku. Pisząc swoją pracę licencjacką na studiach, wybrałam temat związany z agroturystyką. Nie wiedziałam wtedy jeszcze, że moje podświadome marzenie, stanie się kiedyś rzeczywistością. W głowie jednak gdzieś kiełkowała mi ta myśl i po latach stała się możliwa do zrealizowania.
W 2008 r. Społeczny Instytut Ekologiczny w zorganizował w Broku konferencję pt. „Między Bugiem i Narwią”. Konferencja była adresowana do osób z różnych sektorów, między innymi do lokalnego samorządu. Reprezentowałam wtedy władze, jako radna gminy Brok. Konferencja była inspiracją dla moich późniejszych działań w kierunku agroturystyki. Projekt trwał 2 lata i był bogaty w liczne seminaria i wyjazdy, dzięki którym nabierałam doświadczeń z obszaru ekologii. Po zakończeniu tego projektu SIE zorganizowało kolejny pt. „ Wzorcowa Sieć Ekoturystyczna Między Bugiem a Narwią”. Efektem tego projektu jest Sieć Ekoturystyczna „Między Bugiem a Narwią”, której jesteśmy członkami. Pracowałam w grupie roboczej przy tworzeniu Sieci, byłam jej I-ą Przewodniczącą po zakończeniu projektu.
Ekoturystyka - to wzbogacające doświadczenia z naturą i kulturą, organizowane przez odpowiedzialnych przedsiębiorców dbających o przyrodę, swoich gości oraz lokalną społeczność, której są częścią.
Dlatego zapraszamy na tereny położone w zlewni Bugu, Narwi i Liwca. Na naszych gości czeka tradycyjny krajobraz mazowieckiej wsi oraz bogactwo przyrodnicze dolin rzecznych i lasów - obszarów chronionych Natura 2000. Spotkać tu można ciekawych ludzi, pasjonatów, którzy kochają swoją pracę, szanują środowisko naturalne, propagują kulturę i starają się dostarczyć gościom niezapomnianych wrażeń, nowych przeżyć i wzbogacającej wiedzy. Wybierając obiekty sieci ,,Między Bugiem a Narwią”, goście nie tylko mają możliwość spędzenia wspaniałych wakacji, ale będą także mieli pewność, że wspierają działania proekologiczne, lokalną kulturę i gospodarkę.
Przyjmując gości w naszym gospodarstwie staramy się pamiętać o zasadach obowiązujących w ekoturystyce. Dodatkowo robimy to z pasją- w myśl traktatu o dobrej robocie prof. T. Kotarbińskiego „ Chodzi o to, aby człowiek robił chętnie to - co robić musi, aby to co robić musi nie robił dlatego, że musi- lecz w pracy swej znalazł upodobanie, okazując hojność w oddaniu się jej”. Inaczej mówiąc człowiek, który pracuje z pasją, przestaje pracować, ponieważ praca dla niego staje się przyjemnością. Agroturystyka tylko wtedy ma sens, kiedy kochamy ludzi, kiedy rozumiemy ich i wychodzimy naprzeciw ich potrzebom. Tu nie może być mowy tylko i wyłącznie o podejściu biznesowym.
Nasi powracający goście cenią sobie domową atmosferę oraz fakt, że na życzenie otrzymają
informacje o naszym mieście, regionie, historii i kulturze. Mogą zjeść posiłki przygotowane według polskiej kuchni tradycyjnej i regionalnej.

Na czym polega prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego? Co wolno, a czego nie?

Gospodarstwo agroturystyczne – to przede wszystkim czynne gospodarstwo rolne. Świadczenie usług turystycznych w gospodarstwie rolnym oznacza świadczenie ich w oparciu o zabudowania, grunty i inne zasoby tego gospodarstwa, bez zmiany ich charakteru i naruszania podstawowej funkcji, jaką jest zachowanie zdolności do produkcji rolnej. Usługi turystyczne świadczone są w niewielkim rozmiarze i stanowią dodatkowe źródło dochodu obok zasadniczej działalności rolniczej gospodarstwa. Turysta korzysta z usługi hotelarskiej (noclegu), żywienia, uczestniczy czynnie lub biernie w życiu tego gospodarstwa, może zakupić produkty żywnościowe.
Poza głównymi atrakcjami, jakie stanowią aktywności rekreacyjne związane z gospodarstwem rolnym (hodowlanym, rybackim, ogrodniczym itd.),wielkie znaczenie w ofercie mają także atrakcje związane z jego otoczeniem przyrodniczym, produkcyjnym, usługowym oraz społeczno -kulturowym.
Przepisy prawne nie precyzują jednoznacznie pojęcia „agroturystyka”, stąd działalność w zakresie agroturystyki, a szerzej turystyki wiejskiej, regulowana jest wieloma różnymi przepisami.

Jakie napotykałaś lub nadal napotykasz trudności, prowadząc tego typu działalność?

Trudności w prowadzeniu agroturystyki to przede wszystkim brak środków finansowych z zewnątrz. Niestety do dnia dzisiejszego nie udało nam się uzyskać pomocy finansowej pomimo złożonych 8 miesięcy temu wniosków. Wiele niejasności pozostawiają przepisy w zakresie sprzedaży produktów przetworzonych we własnym gospodarstwie.

Czy decydując się na prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego, jakaś instytucja udzieliła Ci wsparcia finansowego lub merytorycznego? Jeśli tak, wymień jakie to były instytucje.

Pomimo braku wsparcia finansowego otrzymaliśmy bardzo dużą pomoc merytoryczną, zwłaszcza ze strony:
• Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego,
• Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Ostrowi Mazowieckiej z
którym współpracujemy,
• Lokalnej Grupy Działania „Zielone Sioło” w Ostrowi Mazowieckiej, dzięki której
promujemy nasze gospodarstwo i nasze produkty na różnych kiermaszach, festynach
i dożynkach.
• Agencji Rozwoju Mazowsza S.A

* Fundacja Ekologiczna ,,Zielona Akcja" oraz Fundacja EkoRozwoju

• Jednak największą pomoc otrzymaliśmy ze Społecznego Instytutu Ekologicznego.
Projekt „Sieć wsparcia partycypacji kobiet na obszarach wiejskich” jest 4-ym projektem w którym uczestniczę, a bagaż wyniesionych z nich doświadczeń jest ogromny i nieoceniony.

Jak mówi przysłowie – reklama dzwignią handlu. Zatem, gdzie promujesz swoje gospodarstwo, aby było zauważalne i przyciągało coraz to nowych klientów?

Reklamujemy się:
• na targach „Agrotrawel Kielce 2011” , reprezentując Urząd Marszałkowski,
• na festynach, targach, dożynkach wraz z Lokalną Grupą Działania „Zielone Sioło”
• poprzez strony internetowe: www.bugnarew.pl, www.eholiday.pl, www.brok.pl www.starostwopowiatoweostrowmaz.pl, www. modr.pl
• na imprezach lokalnych,
• w prasie lokalnej
• poprzez ulotki i foldery

Mówisz o braku dodatkowych funduszy i trudnościach w ich zdobyciu. Co zatem sprawia, że nie zrezygnowałaś z prowadzenia tej działalności?

Agroturystyka daje mi ogromną satysfakcję, jest moją pasją, stwarza możliwość poznawania
ciekawych ludzi, czasem nawiązywania przyjacielskich kontaktów, a ponadto jest też dodatkowym źródłem utrzymania.

Jakie rady dałabyś innym kobietom, które tak jak Ty, chcą założyć gospodarstwo agroturystyczne?

Moim zdaniem jeżeli ma się bazę, marzenia, odrobinę wiary w siebie, lubi ludzi no i oczywiście posiada wsparcie rodziny ( w pojedynkę niestety nie ma szans) to można gospodarstwo zakładać.

Wspomniałaś, że Twoje gospodarstwo należy do Sieci ,,Między Bugiem a Narwią”. Jakie wiążą się z tym korzyści?

Wspólna promocja poprzez stronę internetową, kooperacja i wymiana produktów zwłaszcza żywność ekologiczna, wspólne zakupy produktów ekologicznych, wymiana doświadczeń, polecanie siebie nawzajem, uczestnictwo w targach pod wspólną marką, rozpoznawalność obiektów poprzez wspólne logo, wzajemne świadczenie usług oraz przyjemność ze wspólnych spotkań zaprzyjaźnionych od 6 lat osób.

I na koniec, jakie są Twoje marzenia, związane z prowadzonym przez Was gospodarstwem ?

Moje marzenia na przyszłość związane są z rozbudową bazy noclegowej, stworzeniem ekomuzeum oraz organizacją warsztatów ginących zawodów.

Małgorzata Chołda


Wyszukaj

Bądź na bieżąco

Artykuły - kanał RSS

Newsletter

Wypisz z newslettera

Kalendarz wydarzeń

Kliknij na wyróżnioną datę, aby zobaczyć szczegóły!